| et | en |      
Gestaltpsühhoteraapiast Mida gestaltteraapias õpitakse?

Mida gestaltteraapias õpitakse?

Elusolemist ja järjest elusam olemist. Sedasama on öelnud ka Uku Masing (1909 – 1985): elamise ja hariduse sügavam mõte on – elusamus. Kuidas saada ausamaks, spontaansemaks, loomingulisemaks. Õpitakse olema paremini enesega kontaktis ja kaaslastega kontaktis. Siin ja praegu. Ainult siin ja praegu saame midagi muuta. Mis on olnud, see on olnud. Mis tuleb, on alles ees.

Õpitakse uuel katsel inimlikkust – iseenda ja teiste sügavamat mõistmist. Vastutusevõtmist ja liidrirolli võtmist. Ma võin olla segaduses, aga ma ei lähe sellepärast lukku ega mossita üksinda kusagil nurgas, vaid ütlen, kuidas minuga on. Ütlen otse, mitte ümbernurga manipuleerides ega märtrit mängides. Julgen välja näidata, et olen vihane, mitte ei varja seda ja ega naerata vabandavalt, kui olen vihane või kurb.

On suur asi saada teada, kuidas minuga on: mõned asjad on võib-olla päris hästi ja mõned asjad on viltu. Nad võivad viltu olla juba varasest lapsepõlvest saati, kui olin näiteks üleliia kuulekas või salgasin end maha, et aga vanemate tähelepanu ja armastust võita. Või janunesin koolis tunnustuse järele ja paindusin kõikepidi ja sõin kõik sisse, et aga priimus olla.

Ajapikku saadakse teadlikuks sellestki, et jõge ei saa tagant lükata. Seespoolsest turgatusest on palju enam kasu kui välisest nõuandest. Õpitakse saama teadlikuks sellestki, mis on minu tegutsemise varjatud motiivid: kas ma käin vaimsuse teed või olen edu peal väljas.

Sügav inimlik kontakt otsustab kõik. Ainult silma vaadates sünnivad suured asjad. Ainult silma vaadates saadakse julgust selleks, et minna edasi ja koorida seda sibulat – omaenese surnud hingekihte.

Allikas: Ehin L, Kõiv P (2002). Mida kujutab endast gestaltteraapia?. Sirp 22:3, lk 14 – 15.

Saurus CMS @ Veebimajutus.ee